а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадоволство

мн. незадоволства
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на задоволство, состојба на тој што е незадоволен.
Англиски: dissatisfaction
Примери:
Незадоволство поради лошите услови за работа.
Изразува незадоволство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи