а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадоволнички

незадоволничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на незадоволник и на незадоволница, што изразува незадоволство.
Примери:
незадоволничка страна
незадоволнички протест
незадоволнички барања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи