а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадоволник

мн. незадоволници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не е задоволен поради нешто, тој што го изразува своето незадоволство.
Примери:
Тие се вечни незадоволници што сонуваат за некоја правда.
Изведенки
незадоволница ж.
мн. незадоволници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи