а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадоволителен

незадоволителниот
Вид збор: Придавка
Што не задоволува определени барања, потреби, очекувања.
Англиски: unsatisfactory
Примери:
незадоволителен резултат
незадоволителен квалитет
Изведенки
незадоволителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи