а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадоволен

незадоволениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е задоволен, на кој нешто му недостига.
Англиски: unsatisfied
Примери:
незадоволени барања, незадоволени желби
незадоволени потреби
2. Што не е задоволен од нешто, на кој нешто му пречи, што не чувствува задоволство.
Англиски: unsatisfied
Примери:
Го остави весникот незадоволна од статијата.
незадоволни работници, незадоволна публика
Изведенки
1. незадоволеност ж.
2. незадоволно прил.
Пример: Незадоволно прошепоти нешто.
3. незадоволност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи