а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незагреан

незагреаниот
Вид збор: Придавка
Што не е загреан, затоплен, подготвен за употреба, за дејствување.
Примери:
незагреано јадење, незагреан стан
незагреан играч, незагреан мотор
Изведенки
незагреаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи