а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незавршен

незавршениот
Вид збор: Придавка
Што е започнат, а не е завршен.
Англиски: unfinished
Примери:
незавршена градба, незавршен расказ
Изведенки
незавршеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи