а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

независност

(едн.) независноста
Вид збор: Именка, женски род
независен
Англиски: independence Албански: pavarësi
Примери:
Борба за независност.
Политичка и економска независност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи