а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

независен

независна
Вид збор: Придавка
Што не зависи еден од друг, без туѓо влијание во своето изразување и дејствување.
Англиски: independent Албански: i,e pavarur
Примери:
Независна држава.
Независна личност.
Независно мислење.
Изрази
Независен пратеник - што не припаѓа на некоја партија.
Изведенки
независно прил.
Пример: Живее и работи независно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи