а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незавиден

незавидниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29493
Што не е за завидување, на кој нема на што да му се завидува.
Англиски: not enviable
Примери:
незавидна состојба
незавидни резултати
незавидна судбина