а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незабележлив

незабележливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7253
Што не може да се забележи, да се види, да се открие.
Англиски: imperceptible
Примери:
незабележливи честички
незабележливи треперења
незабележлива разлика
незабележливи промени
Изведенки
1. незабележливо прил.
Пример: Незабележливо се поместува.
2. незабележливост ж.