а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незабележан

незабележаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7378
1. Што не е забележан, што не е виден, откриен.
Англиски: unnoticed
Примери:
незабележана грешка, незабележана мана
2. Што не привлекува внимание, не предизвикува интерес, не прави впечаток.
Англиски: unnoticed
Примери:
незабележан роман, незабележана улога
незабележан уметник
Изведенки
1. незабележано прил.
Пример: Си отиде незабележано.
2. незабележаност ж.