а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незабавен

незабавниот
Вид збор: Придавка
1. Што треба да се изврши без да се забави, без одлагање.
Англиски: immediately
Примери:
незабавна средба, незабавен одговор
2. Што не овозможува добра забава, незанимлив, неинтересен.
Англиски: boring
Примери:
Незабавен настап.
Незабавна програма.
Изведенки
1. незабавно прил.
Пример: Бев принуден незабавно да отпатувам.
2. незабавност ж.