а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нежив

неживи
Вид збор: Придавка
Ранг: 14271
Што не е жив.
Примери:
нежива природа
Се собраа живи и неживи.