а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нежен

нежни
Вид збор: Придавка
1. Што покажува љубов, грижа.
Англиски: tender
Примери:
нежна мајка
нежен поглед
нежна насмевка
2. Што не е груб, фин, пријатен, чувствителен на допир.
Англиски: sensitive
Примери:
нежно лице
нежна кожа
нежно цвеќе
нежна ткаенина
3. слаб, болникав, неотпорен
Англиски: tender
Примери:
нежен организам
нежно здравје
Изрази
Нежен (понежен) пол - жена, жени.
Изведенки
1. нежно прил.
Пример: Нежно го помилува.
2. нежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи