а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неефикасен

неефикасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 21773
Што не е ефикасен.
Англиски: inefficient
Примери:
Неефикасните фабрики ќе банкротираат.
Изведенки
1. неефикасно прил.
Пример: Работи неефикасно.
2. неефикасност ж.
Пример: Тоа е доказ за нивната неефикасност.