а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неетички

неетичкиот
Вид збор: Придавка
Што не е во согласност со етиката, неморален.
Примери:
Неетичко однесување.
Изведенки
1. неетички прил.
Пример: Со заробениците постапуваа неетички.
2. неетичност ж.