а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недружељубив

недружељубивиот
Вид збор: Придавка
Што не е дружељубив, што не сака да се дружи.
Англиски: unsociable
Примери:
Недружељубиви соседи.
Изведенки
1. недружељубиво прил.
Пример: Недружељубиво се однесува.
2. недружељубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи