а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недраг

недрагиот
Вид збор: Придавка
Што не е сакан, што не е драг, мил.
Англиски: unpleasant
Примери:
недраг познајник, недраги спомени
Изведенки
недраго прил.
Се почувствува непријатно, остане незадоволен.
Пример: Кога чула змијата дека ја благословил дедо Нојо да јаде глувци, недраго и падна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи