а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недојаде

недојадат
Вид збор: Глагол, свршен
Не се најаде доволно, не заврши со јадењето.
Примери:
За да не задоцни, недојаде.
Изведенки
1. недојадува несв.
недојадуваат
2. недојадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи