а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недочитан

недочитаниот
Вид збор: Придавка
Што не е дочитан до крај, што не е прочитан.
Англиски: unread
Примери:
недочитано писмо, недочитан роман
FlexiMac
 менување на македонски глаголи