а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недофатлив

недофатливиот
Вид збор: Придавка
1. Што не може да се фати, да се дофати.
Англиски: unreachable
2. недоловлив
Англиски: uncatchable
Изведенки
недофатливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи