а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостоен

недостојниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е достоен за нешто, за некоја должност, за некое место.
Англиски: unworthy
Примери:
Тој не е достоен за раководно место.
2. Што е без достоинство, без углед, нечесен.
Англиски: dishonourable
Примери:
недостоен човек, недостојна постапка
недостојно однесување
Изведенки
1. недостојно прил.
Пример: Спрема нив постапи срамно и недостојно.
2. недостојност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи