а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостижен

недостижни
Вид збор: Придавка
Што не може да се достигне, до кој не може да се стигне.
Англиски: unattainable
Примери:
недостижна брзина, недостижни височини
недостижно богатство, недостижни идеали
Изведенки
недостижност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи