а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостиг

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4847
Немање нешто во доволна мера, во доволно количество, колку што е потребно.
Англиски: lack Албански: mungesë, skamje
Примери:
недостиг на меѓусебно разбирање
недостиг на храна
недостиг на податоци
недостиг на докази