а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостигне

недостигнат
Вид збор: Глагол, свршен
недостига
Англиски: insuffice
Примери:
Недостигнаа пари.
Недостигна материјал.
Изведенки
1. недостигнува несв.
недостигнуваат
недостига
2. недостигнување ср.
(глаг. им.) недостигање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи