а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостига

недостигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3627
1. Не е каде што треба, каде што се очекува да биде.
Англиски: miss Албански: mungon
Примери:
Недостига една шаховска фигура.
Недостига еден дел од моторот.
Недостига еден играч од екипата.
2. Нема во доволен број, во доволно количество.
Англиски: lack Албански: mungon
Примери:
Недостигаат пари.
Недостига материјал.
Недостига храна.
Недостигаат стручни работници.
Изведенки
недостигање ср.
глаг. им.