а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостаток

мн. недостатоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2874
1. недостиг
Англиски: shortage Албански: mungesë
Примери:
недостаток на пари
2. мана, грешка
Англиски: deficiency Албански: mana, e metë, defekt, mangësi
Примери:
Апаратот има повеќе недостатоци.
стоки со недостатоци
физички недостаток