а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостатен

недостатниот
Вид збор: Придавка
Што не е доста во одноc на потребата, што недостига.
Англиски: insufficient
Примери:
недостатен материјал, недостатна грижа
недостатно разбирање
Изведенки
1. недостатно прил.
Пример: Тој е недостатно упатен во тоа.
2. недостатност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи