а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостасува

недостасуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Му фали или нема доволно нешто.
Англиски: miss Албански: mungon
Примери:
Ништо не му недостасува.
Му недостасува оргиналност / здрав разум / такт.
Му недостасува самодоверба / топлина / храброст / тактичност.
Само уште пранги недостасуваат.
2. Не е на своето место.
Англиски: miss Албански: mungon
Примери:
Од касата недостасуваа пари.
3. (ми ти му.. недостасува) Чувствува жал или тага поради загуба или отсуство.
Англиски: miss Албански: mungon
Примери:
Ми недостасува јужното сонце.
Изведенки
недостаса св.
недостасаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи