а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недостапен

недостапниот
Вид збор: Придавка
1. Таков до кој не може да се стигне, да се дојде.
Англиски: inaccessible
Примери:
Недостапен терен.
Недостапни карпи.
Недостапни височини.
2. Што не може да се има, да се сфати, да се разбере.
Англиски: incomprehensible
Примери:
Недостапно богатство.
Недостапна убавина.
Недостапна содржина.
Недостапни тајни.
3. Што не е достапен, до кој не може да се дојде, со кој не може да се комуницира.
Англиски: out of reach
Примери:
Недостапен за органите на прогонот.
Претплатникот е недостапен во моментов.
Изведенки
недостапност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи