а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоспие

недоспијат
Вид збор: Глагол, свршен
Не се наспие доволно.
Примери:
Ако недоспие, цел ден е како задреман.
Изведенки
1. недоспива несв.
недоспиваат
2. недоспивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи