а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоследен

недоследниот
Вид збор: Придавка
Што не е доследен, што не се придржува за дадено начело, став и сл.
Англиски: inconsequent
Примери:
Недоследна постапка.
Недоследна примена на законот.
Недоследни барања.
Изведенки
1. недоследно прил.
Пример: Постапува недоследно.
2. недоследност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи