а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недосетлив

недосетливиот
Вид збор: Придавка
Што не е досетлив, што тешко наоѓа решенија.
Изведенки
недосетливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи