а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недосеглив

недосегливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се досегне.
Англиски: unreachable
Примери:
Недосегливи облаци.
Недосегливи височини.
Недосегливи планински врвови.
Изведенки
недосегливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи