а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоруча

недоручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Не се наруча доволно, не заврши со ручање.
Примери:
Кога го повикаа, недоруча и веднаш отиде.
Изведенки
1. недоручува несв.
недоручуваат
2. недоручување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи