а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоречен

недоречениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е доречен, изречен до крај.
Англиски: untold
Примери:
Го прекинаа на недоречен збор.
2. Што не е изразен, изјаснет, оформен до крај.
Примери:
недоречена идеја, недоречена замисла
недоречена програма
Изведенки
недореченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи