а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоразбран

недоразбраниот
Вид збор: Придавка
Што е недоволно разбран, сфатен.
Примери:
За многумина неговото искажување остана недоразбрано.
Изведенки
недоразбраност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи