а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоразбирање

мн. недоразбирања
Вид збор: Именка, среден род
1. Неправилно, погрешно cфаќање, забуна при меѓусебно општење.
Англиски: misunderstanding Албански: mosmarrveshje
Примери:
Поради недоразбирање за денот на одржувањето, седницата е презакажана.
2. Неспогодување, несогласување во ставовите.
Албански: mosmarrveshje
Примери:
Поради некои недоразбирања, разговорите беа прекинати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи