а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недопустлив

недопустливиот
Вид збор: Придавка
Што не смее да се допушти; не смее да се дозволи според определени правила, прописи и сл.
Англиски: inexcusable
Примери:
недопустлива грешка
недопустлива постапка
Изведенки
1. недопустливо прил.
2. недопустливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи