а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недопирлив

недопирливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11313
Што никој не може да го допре, на кој никој ништо не му може.
Примери:
Беше недостижен, недопирлив како ѕвезда.
Изведенки
недопирливост ж.