а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоносен

недоносениот
Вид збор: Придавка
Што не е доносен во утробата на мајка си, предвреме роден.
Употреба: Медицина
Примери:
недоносено дете
Изведенки
недоносеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи