а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недомаќински

недомаќинскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на недомаќин и на недомаќинка.
Примери:
Недомаќински однос.
Недомаќински разговор.
Изведенки
недомаќински прил.
Пример: Работи недомаќински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи