а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоглед

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8269
Голема далечина што не се догледува; обично со предлозите во, до: во недоглед, до недоглед.
Англиски: infinity
Примери:
Пустелијата се ширеше во недоглед.
Пред нивниот поглед се отвори морето до недоглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи