а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недоволен

недоволни
Вид збор: Придавка
1. Што не е доволен, што го нема во доволен број, во доволно количество онолку колку што треба.
Англиски: insufficient
Примери:
Недоволен број работници.
Таа храна е недоволна за сите.
2. незадоволен
Англиски: unsatisfactory
3. Негативна оценка во системот на оценување во основното и средното образование - единица.
Англиски: unsatisfactory
Употреба: Образование
Изведенки
1. недоволно прил.
Пример: Одбраната беше недоволно убедлива.
2. недоволност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи