а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недобромислен

недобромислениот
Вид збор: Придавка
Што нема добра мисла, добра намера.
Примери:
Како злобен, недобромислен, сите го избегнуваа.
Изведенки
1. недобромислено прил.
Пример: Постапи недобромислено.
2. недобромисленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи