а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

недемократски

недемократска
Вид збор: Придавка
Што е спротивно на демократијата.
Англиски: undemocratic
Употреба: Политика
Примери:
Внатре во партиите останаа целосно недемократски структури во кои на крајот за се' решава еден единствен деспот.
Изведенки
недемократија ж.
Пример: Неизбежно беше да проговориме за неправдите и недемократијата, за можноста на изразување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи