а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неделен

неделни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на денот недела, што се прави, се случува во недела.
Англиски: sundays Албански: të dielave
Примери:
Неделен излет.
Неделно попладне.
Неделен ручек.
2. Што се однесува на седумте (обично на работните) денови на неделата.
Англиски: weekly Албански: javore
Примери:
Неделен распоред.
Неделен извештај.
Неделна заработувачка.
Изведенки
неделно прил.
Пример: Можеше да го посетува само еднаш неделно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи