а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

негува

негуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Подлага на нега, грижливо чува некого или нешто.
Англиски: nurse Албански: kujdesem
Примери:
Го негува детето.
Негува болни.
Негува цвеќиња.
2. (се негува) Се подлага на нега.
Англиски: care Албански: kujdesem
Примери:
Таа добро се чува и се негува.
Изведенки
негување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи