а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

него

Вид збор: Заменка
Долга форма за директен предмет и општа форма од тој, он, тоа, оно; доаѓа со кратката форма го или сама, најчесто со предлог.
Англиски: him Албански: atë
Примери:
Го видов него.
Него го видов.
Со него се договорив.
Никој не учи како него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи